Cum se verifica cazierul juridic?

17 mai 2018 1771

Buna ziua. Cum se verifica cazierul juridic? Si care sunt conditiile in care se sting anticedentele penale?

Jurist comments 5

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Pentru a obține cazierul juridic accesați:
https://servicii.gov.md/ServiceDetails.aspx?id=b60f9e3e-8405-4535-aeba-015b54423588#
Și urmați instrucțiunile pentru a solicita unul, în el fiind înscrisă informația necesară.

17 mai 2018

Multumesc pentru raspuns la prima intrebare, deja am si facut. Ati putea sa raspundeti si la a doua interbare: Si care sunt conditiile in care se sting anticedentele penale?

18 mai 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Conform codului penal Articolul 111. Stingerea antecedentelor penale
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
a) liberate de pedeapsă penală;
b) liberate, potrivit actului de amnistie, de răspunderea penală;
c) liberate, potrivit actului de amnistie sau... mai detaliat graţiere, de executarea pedepsei pronunţate prin sentinţa de condamnare;
d) condamnate cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei dacă, în termenul de probă, condamnarea cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu a fost anulată;
e) condamnate la o pedeapsă mai blîndă decît închisoarea – după executarea pedepsei;
f)- exclusă
g) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei;
h) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave – dacă au expirat 6 ani după executarea pedepsei;
i) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave – dacă au expirat 8 ani după executarea pedepsei;
j) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave – dacă au expirat 10 ani după executarea pedepsei.
(2) Dacă condamnatul, în modul stabilit de lege, a fost liberat înainte de termen de executarea pedepsei sau partea neexecutată a pedepsei i-a fost înlocuită cu o pedeapsă mai blîndă, termenul stingerii antecedentelor penale se calculează pornindu-se de la termenul real al pedepsei executate, din momentul liberării de executarea pedepsei principale şi complementare.
(3) Stingerea antecedentelor penale anulează toate incapacităţile şi decăderile din drepturi legate de antecedentele penale

18 mai 2018

Multumesc mult Vitalie.

18 mai 2018

Si mai am asa o intrebare. Spuneți-mi, va rog, care este termenul de cercetare?

In februarie 2016, am fost reținut și învinuit de comiterea infracțiunii prevazute de art. 241 alin. 2 și 190 alin. 5 Cod penal. A fost dispusa arestarea preventiva pe un termen de 30 de zile. Dupa acest... mai detaliat termen, în ședința de judecata procurorul a solicitat admiterea demersului privind prelungirea arestului pe un termen de 30 de zile. Avocatul și învinuitul au solicitat respingerea, ca nefondat. In concluzie, s-a dispus a admite parțial demersul, și a înlocui arestul preventiv - cu eliberarea provizorie sub control judiciar. De atunci au trecut 2 ani și 2 luni, în care nu s-a efectuat nimic, nu știu nimic despre dosar, nu am fost chemat nici la un fel de investigații, etc...
Acum o luna în urma am hotărât cu familia sa mergem în vara undeva la odihna pe o săptămâna, (avem 3 copii), în România sau Ucraina, și cum vechile pașapoarte străine au expirat, am mers cu soția sa comandam pașapoarte biometrice. Peste o luna am mers sa le primim, unde m-au anunțat ca au primit informație de la Secția informație cu caracter penal ca pe numele meu este intentat caz penal și pentru eliberarea pasportului trebuie de prezentat niște informații. As vrea sa știu: care este termenul de cercetare, dacă ma exprim corect?
Daca cu adevărat în asa condiții nu pot sa-mi perfectez pașaport?
Si de ce nu mau anunțat in aceste 30 zile de perfecționare dar după ce trebuia sa-l primesc?
Si o ultima întrebare, cum pot afla în ce stadiu este dosarul și la cine, unde?
Mulțumesc.

18 mai 2018