Cum si unde putem face actele de identitate?

29 martie 2018 61

Persoana nascuta pe teritoriul RM in 1995, nu i s-a facut certificat de nastere, a fost dusa cu mama la Uzbekistan (mama fiind casatorita acolo) certificat a primit uzbec. Prin 2001 s-au intors in RM. Copilul a invatat la scoala, are viza de domiciliu, dar nu are acte moldovenesti. De 6 ani se chinue sa faca acte dar nimic. La moment persoana din 1995 a nascut un copil, se afla la maternitate si nici copilului nu-i poate face acte, mama (bunica) e purtata pe drumuri de la Cantemir la Chisinau, de la Cantermirul o trimit la Chisinau si de la Chisinau - la Cantemir si niciun raspuns.Spuneti, va rog, unde se poate adresa?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua. Cred că o soluție la problema in cauză ar putea oferi Agenția Servicii publice. Secția/direcția care se ocupa cu actele de identitate și cetățenie. Eu m-am adresat recent cu o problema similara, și m-au ajutat.

5 noiembrie 2018