Cum sotul poate reduce cuantumul alimentelor?

9 iunie 2017 76

Prietenul meu a fost căsătorit și are 2 copii. Soția l-a dat la alimente, a fost judecata și a decis sa achite cite 800 lei pe copil. E posibil că el să-și găsească un loc de munca legal cu 2000 lei și să ceara micsorarea sumei lunare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Vasile, cuantumul pensiei alimentare poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante. In acelasi timp, parintii poarta raspundere pentru dezvoltarea fizica, intelectuala si spirituala a copiilor. In acest context, poate prietenul Dvs isi gaseste un loc de... mai detaliat munca mai bine platit si achita o pensie alimentara care sa asigure copiilor sai un trai decent?!

9 iunie 2017