Cum trebuie sa procedez?

12 octombrie 2019 379

Sunt casatorita de aproape un an si ne certam groaznic cu sotul de la fiecare fleac. Am ajuns sa vorbim despre divort, dar avem o fetita de 6 luni si el zice ca daca divortam, el ia copilul la el. Desigur, eu vreau ca fetita sa ramana cu mine!
Ce sanse are sa-mi ia copilul? La moment, ma aflu in concediu de maternitate, iar el lucreaza in Anglia cu contract official de munca! Nu avem casa! Doar parintii!
Va rog ajutor! Ce trebuie sa fac ca copilul sa ramana cu mine?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

În lipsa unui acord cu privire la domiciliul permanent al copilului părțile se vor adresa instanței de judecată cu o cerere privind desfacerea căsătoriei și determinarea domiciliului permanent al copilului, după caz, inscasarea pensiei de întreținere pentru copil, dacă se cere de către partea respectivă.

Practica judiciară arată că în... mai detaliat cazul copiilor de sex feminin sau masculin care, au o vârstă fragedă(în special până la 3 ani), instanțele de judecată dau prioritate mamelor, chiar dacă acestea nu sunt încadrate în câmpul muncii.
De asemenea, dvs. aveți dreptul să solicitați de la soț plata pensiei de întreținere pentru dvs până la atingerea vârstei de 3 ani de către copil.
Dat fiind faptul că copilul dvs are doar 6 luni, în lipsa acordului mamei la desfacerea căsătoriei, instanța de judecată va respinge o asemenea cerere ca fiind neîntemeiată, întrucât copilul are mai puțin de un an.
Deci, fie Dvs acceptați să divorțați și instanța vă divorțează, fie nu și divorțați după ce copilul împlinește un an.
Totuși, la cererea de chemare în judecată se atașează toate probele de care dispuneți pentru a confirma că sunteți aptă a vă asuma responsabilitatea de a lua copilul în custodia Dvs.

13 octombrie 2019