Cum trec casa după mine daca tata a decedat 2 ani in urma?

3 iulie 2017 137

Buna, ce documente am nevoie sa fac moștenirea pe mine la pămînt sub constructie?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresati-va la un notar in raza teritoriala a defunctului pentru deschiderea dosarului succesoral! Notarul va remite o scrisoare de refuz deorece nu v-ati adresat in termenul prevazut de 6 luni!
Ulterior va adresati in instanta de judecata pentru prelungirea termenului de acceptare a succesiunii (doar dupa refuzul notarului) ! Indata... mai detaliat ce primiti hotarirea instantei plecati la notar si solicitati deschiderea dosarului succesoral!

3 iulie 2017
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Buna ziua.
Legea prevede 2 modalitati de acceptare a succesiunii - prin depunerea cererii la notar si prin acceptarea de fapt. Acceptarea de fapt presupune ca Dvs., fiind succesor, de facto ati acceptat succesiunea prin intrarea in posesie (ati inceput sa utilizati bunul, sa aveti grija de bun, sa achitati... mai detaliat impozite etc.). In caz de acceptare de facto, unii notari pot emite certificat de mostenitor in baza probelor concludente care le puteti oferi.
Daca mergeti in instanta cu cerere de prelungire a termenului - Va recomand sa vedeti explicatiile din urmatoarea Recomandare a Curtii Supreme de Justitie http://jurisprudenta.csj.md/search_rec_csj.php?id=94

4 iulie 2017