Cum trec casa parintilor decedati pe numele meu?

10 iunie 2017 41

Cum trec casa parintilor decedati pe numele meu?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar
11 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Victor, trebuie să te adresezi la notar pentru a deschide procedura succesorală și să intrați în posesia casei fapt ce v-a adeveri acceptarea succesiunii și asta în cazul cînd nu este un testament sau nu mai sunt careva succesori legali(rude0 care la fel pretind la casa părințiilor astfel ei... mai detaliat fiind nevoiți să renunțe la fel na notar în favoarea dvstr succesiunea(casa),. Dvstr în caz că nu există un testament sunteți succesor de clasă I ceea ce face ca să puteți pretinde primul la moștenire
Dumneavoastră aveți un termen de 6 luni pentru a pleca la notar și a depune o cerere de acceptare a succesiunii.

11 iunie 2017