Cum urgentez dosarul pentru redobândirea cetățeniei?

20 august 2018 132

Salut! Am depus dosarul pentru redobândirea cetățeniei române la începutul lui septembrie 2017. Logodnicul meu are deja cetățenie română (la fel redobândită). Urmează să ne căsătorim, dar amânăm cât de posibil nunta, pentru că nu vreau sa pierd acest timp și să încep din nou dosarul (fiind deja căsătorită). Pot cumva urgența acest proces, este vreo forma de scrisoare care ar permite să urgenteze? Sper că m-am exprimat corect, sau, dacă sunt alte sugestii, vă rog mult sa îmi răspundeți. Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Informații la acest caputol poate oferi ambasada RO în partea ce ține de forme tip.
Din propriu exemplu pot să vă menționez că e deajuns scrisoare în formă libera, sigur cu toate datele despre dosar, cel mai bine de expediat pe adresa ministerului din RO, încercați o formă ușoară de... mai detaliat bombardament dar cu ceva interval între scrisori inclusiv pw poșta electronică.
Cit privește căsatoria, ulterior doar o să completați dosarul cu actele noi, cu mențiunea despre modificările apărute. Nu e problemă ce nu poate fi rezolvată.

22 august 2018