Cum vand o afacere in rate?

3 decembrie 2018 98

Buna ziua. Am o afacere mica si as dori sa o vand, pentru ca nu am timp sa ma ocup de ea. Am gasit pe cineva care ar dori sa o cumpere, dar vrea sa achite pretul in rate. Care e procedura corecta de vanzare in rate ca sa fiu sigura ca nu raman doar cu prima suma achitata? Va multumesc.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Ioana,

În cazul în care Dvs. aveți SRL, atunci trebuie să încheiați un contract de vânzare-cumpărare a părții sociale a întreprinderii pe care o dețineți.

În cadrul contractului respectiv stabiliți o clauză de plată a prețului în rate și stabiliți graficul de plată și modalitatea de achitare a prețului de... mai detaliat către cumpărător prin mai multe tranșe. Puteți să stabiliți o dată scadentă când urmează să fie achitată fiecare rată sau în ce interval de timp. Puteți la fel stabili o clauză prin care să specificați că prima rată cumpărătorul se obligă să o achite până la o anumită dată.

În mod normal, de întocmirea contractului ar trebui să se ocupe un jurist, pentru ca clauzele contractului să fie bine redactate și să nu existe careva dificultăți ulterior.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

3 decembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna ziua Ioana,
De asemenea, e cazul să cunoașteți că potrivit Legii cu privire la Societățile cu Răspundere Limitată la art. 25 alin. (9) este prevăzut că „Actul juridic de înstrăinare a părţii sociale se autentifică notarial.”.
Astfel, ar fi cazul să consultați un notar împreună cu avocatul care îl veți contractați,... mai detaliat astfel ca avocatul să se asigure că clauzele corespund solicitărilor Dvs.
Pentru a avea o garanție că Cumpărătorul va achita prețul integral ați putea solicita acestuia o garanție (gaj, ipotecă, fidejusiune)..
Foarte important este să informați Cumpărătorul despre toate activele și pasivele societății și să predați absolut toate actele ce se referă la activitatea Societății, inclusiv arhiva, etc.
De asemenea, solicitați de la Cumpărător să elibereze o Declarație legalizată notarial precum că este la curent cu situația financiară a Societății, cunoaște despre toate activele și pasive, etc, declarație care ar fi bine să fie scrisă de mâină în fața notarului care va autentifica notarial contractul de vânzare-cumpărare.

La fel, vă sugerez ca prețul contractului să fie cel real.

Cu respect.

3 decembrie 2018