Cumnatul meu a decedat in februarie 2022

2 aprilie 2022 41

Buna ziua. Cumnatul meu a decedat in februarie 2022, iar sotia lui (soara mea) - o luna mai tarziu. Căsătoria lor a fost inregistrata in 1984 și nu au avut copii impreuna, dar cumnatul are 3 copii (demult majori) dintr-o casatorie anterioara. Sora si sotul ei au cumparat o casa in timpul casniciei. Testamente nu au lasat, eu sunt unica rudă. M-am adresat la notar si am primit certificatul de calitate de mostenitor. Am fost informată care vor fi acțiunile de mai departe, dar totuși nu sunt sigură ce voi moșteni în final. Copiii decedatului nu au locuit împreuna cu tatal, gospodăria unde s-au nascut si au crescut le-a ramas lor si este amplasata in aceeasi localitate. Ei pot pretinde la o parte din mostenirea lasata de cumnat?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ion, nu pot moșteni copii cumnatului la casa rămasă, e tot în regulă.

3 aprilie 2022