Cumpar casa care in documente este indicata ca Дачный кооператив.

22 aprilie 2020 60

Buna ziua. Vrem sa cumparam o casa care in documente este scrisa ca "Дачный кооператив". Spuneti, va rog, care sunt diferentele dintre cooperativa si o procurare de imobil in mod normal? La ce momente trebuie sa atragem atentia? Dupa care lege trebuie sa ne conducem?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Este o problemă în partea ce tine de statutul imobilului, astfel, terenul ar putea să dețină statut de grădină, iar în așa caz construcție capitala este interzisa cu excepția căsuțelor de vară.
Astfel pe teren ce este grădină, nu va fi oferit autorizație de construcție, în așa caz este imposibil de... mai detaliat a fi dat în exploatare așa imobil, astfel neînregistrat in registrul bunurilor imobile(cadastru),
Urmează a verifica datele, informația fiind una preventivă.

22 aprilie 2020