Cumparare apartament

25 septembrie 2018 45

Buna! Suntem in cautarea unui apartament (cumparare). Se pare ca am gasit acel apartament potrivit, dar aici apare o problema. Stapanul se afla peste hotarele tarii si ii este dificil sa revina acum, insa peste 3 saptamani plecam noi din tara. El spune ca probabil va putea veni saptamana viitoare. Intrebarea: in cat timp se perfecteaza actele (fisc, cadastru etc.)? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Dan,
O solutie ar fi sa delegati aceasta chestiune unui Avocat, cu care puteti semna un contract de reprezentrare si sa-i lasati si o procura in acest sens.

25 septembrie 2018
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

La fisc puteti obtine certificat in 3-5 zile lucratoare. Daca toate originalele documentelor sunt in posesia partilor - contractul la notar poate fi incheiat intro zi si imediat depuse documentele la cadastru. Din moment ce ati depus sa fie inregistrat la cadasatru puteti solicita inregistrarea contractului si eliberarea extrasului in... mai detaliat regim de urgenta, ceea ce ar putea dura inca 1-2 zile. Pentru a sti precis ce documente aveti nevoie mergeti din timp la notarul unde veti incheia contractul sa Va interesati la el sau ea ce documente trebuie prezentate, astfel veti reusi sa Va pregatiti din timp.

25 septembrie 2018