Cumparare casa

26 martie 2020 137

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Sunt separata de sotul meu de un an, am initiat procedura de divort. Eu imi doresc sa imi cumpar o casa pentru mine si copiii mei! Intrebarea este: el poate avea vreun drept la aceasta casa daca noi inca nu suntem divortati? Precizez ca el nu ma ajuta cu nimic in momentul de fata si nici in ultimul an! Multumesc frumos!

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Bună ziua Mady,

Trebuie să divorțați de soțul Dvs, în caz contrar el va putea pretinde la imobilul cumpărat.

Bunurile dobîndite de către soţi în timpul căsătoriei aparţin ambilor cu drept de proprietate în devălmăşie.

Astfel, finisați mai intai procedura de divorț și deja după cumpărați imobilul respectiv.

27 martie 2020
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua,

Mai sunt și alte metode de dobândire a imobilului pe perioada aflării în raporturi de căsătorie.

Exemplu: contractul de vânzare-cumpărare este încheiat de către părinții Dvs, iar ullterior intocmiti un contract de donație prin care părinții vă transmit dreptul de proprietate asupra imobilului cu titlu gratuit, iar apartamentul în... mai detaliat asemenea caz va constitui proprietatea personală a Dvs , fără ca soțul să dețină careva drepturi în acest sens.

Totodată, dacă doriți să evitați implicarea rudelor, puteți să cumpărați imobilul și să atribuiti printr-un contract matrimonial (încheiat cu soțul actual) regimul de proprietate personală acestui imobil. Important e ca contractul matrimonial să fie încheiat până la dobândirea dreptului de proprietate asupra apartamentului.

Succese!

28 martie 2020
  • Jurisconsult

Varianta cu cumpărare și ulterior donația imobilului este bună dar presupune plata mai multor taxe și impozite.

Prima plată o să fie la cumpărarea imobilului de către părinții Dvs. și anume taxa de stat pentru transferul dreptului de proprietate cât și onorariul pentru serviciile notariale la autentificarea contractului de vânzare-cumpărare.

A doua... mai detaliat plată o să fie făcută sub formă de impozit la donația imobilului.

28 martie 2020