Cumpărare garaj în Chișinău

18 februarie 2020 70

Care este procedura de cumpărare a unui garaj privatizat, și ce acte sunt necesare din partea cumpărătorului? Cât timp durează până obținem garajul cu toate actele necesare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua T,

În cazul în care garajul are nr. cadastral distinct, atunci o să îl cumpărați conform procedurii standarte de vînzare-cumpărare a bunurilor imobile. Deci este nevoie de autentificat contractul de vînzare-cumpărare și de a înregistra la ASP.

Cumpărătorul trebuie să prezinte actele ce atestă calitatea sa de proprietar al... mai detaliat bunului imobil care este expus spre vînzare. (actele de privatizare, titlul de proprietar etc).

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

21 februarie 2020