Cumparare imobil care nu a fost dat in exploatare

4 aprilie 2019 88

Merci pentru raspuns, dar mai am o nelamurire. Daca imobilul are autorizatie de contructie care prevedea o anumita data de dare in exploatare, dar din anumite motive (lipsa de bani), imobilul nu a fost finalizat pentru darea in exploatare, respectiv termenul trecut in autorizatia de contructie a fost cu mult depasit (cativa ani). Ce repercusiuni are acest fapt asupra cumparatorului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Atit timp cit imobilul nu este dat in exploatare, acesta poate sa nu fi fost inca inregistrat la cadastru astfel fiind imposibila vinzarea,
Sau in caz ca imobilul a fost inregistrat ca construcție nefinalizată, toate riscurile ce țin de darea in exploatare cît și situațiile ce impiedica acest fapt vor... mai detaliat fi puse pe seama dumneavoastră.
Într-un fel procurați o mîță in sac :)

9 aprilie 2019