Cumparare imobil - casa cu teren aferent

19 decembrie 2017 43

Buna. Ce taxe, impozite s.a. aferente unei achizitii de casa trebuiesc achitate de cumparator. Tot ce trebuie de platit, incepand cu notarul.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
În cazul în care Dvs. sunteți cumpărător, după caz, reieșind din înțelegerea pe care o aveți cu vânzătorul o să achitați taxa notarială(constituită din taxa de stat și plata pentru serviciile notariale), după care la înregistrarea contractului la Agenția Servicii Publice o să achitați taxa de înregistrare a dreptului... mai detaliat de propriatate asupra bunului/rilor cumpărate.
Mărimea taxei notariale și a taxei de înregistrare a contractului la ASP reies din valoarea tranzacției și termenul în care doriți să fie efectuată înregistrarea contractului.

20 decembrie 2017