Cumparare imobil cu datorii

8 martie 2022 47

Buna ziua. Locuim in apartament cu doua camere, care a fost repartizat pe camere in trecut la familii (camin). Sunt proprietar al unei camere si am vrut sa o cumpar pe a doua, insa proprietarul acesteia a refuzat propunerea mea. El are datorii la serviciile comunale de zeci de mii de lei. Intrebarea mea este: in cazul existentei unor datorii atat de mari, bunul nu se confisca cu ulterioara vanzare a acestuia?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Ana, nu, bunul nu se confisca cu ulterioara vanzare a acestuia.
Odata cu modificarea Codului de Executare a RM, au fost introduse cateva aliniate in art. 89 care stabilesc categoriile de bunuri care nu pot fi urmarite de executorul judecatoresc.

Astfel, art 89 alin.1 lit... mai detaliat (k) stipuleaza faptul ca , bunul imobil cu destinație locativă în care debitorul are stabilit domiciliul, cu condiția ca debitorul și soţul/soţia, copilul minor, inclusiv cel adoptat, sau persoana aflată la întreţinerea debitorului să nu aibă o altă locuință în proprietate sau în folosință, iar valoarea prevăzută în documentele executorii conform cărora este sechestrat să nu depășească 12 salarii medii pe economie, măsurile asigurătorii asupra bunului menținându-se pe durata executării, fără a afecta dreptul de posesie și folosință al debitorului;

Daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email filip.rotaru98@gmail.com

9 martie 2022