Cumpararea unui teren agricol

11 martie 2021 22

Buna ziua. Traim fara a fi casatoriti si avem la intretinere un copil. Vrem sa cumparat un teren agricol, dar nu stim cum sau pe cine sa-l inregistram. Cum sa fac ca in caz ca ne despartim, sa nu raman cu nimic?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
La momentul cînd cumpătați terenul, in co tractul de vînzare cumpărare care se va întocmi la notar, urmează să vă înregistrați ambii în calitate de cumpărători, după inregistrarea Contractului la cadastru o sa deveniți coproprietari.
Reamintesc, am ii să fiți înregistrați în contract că cumpărători.

11 martie 2021