Cumpărare teren

21 septembrie 2018 87

Bună ziua. Urmează sa cumpărăm un teren de casă. Spuneți-ne, vă rog, care sunt pașii pe care trebuie să-i facem. Unde înregistrăm noul act de proprietar? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Vă prezentati cu vînzătorul la notar unde o să fiți informați, acte:
Actul de proprietate a vînzătorului,
Buletine ambele părți,
Extras și evaluare de la cadastru în privința terenului, (se ridică de la direcția cadastru a agenției servicii publice).
După întocmirea contract de vînzare la notar, cumpărătorul merge cu acesta la cadastru pentru... mai detaliat înregistrare. Felicitări din momentul înregistrării sunteți proprietar.

21 septembrie 2018