Cumpărare vila/teren

4 ianuarie 2022 31

Buna ziua. Daca sunt căsătorit, pot sa cumpăr o vila/casa de vacanta cu teren adiacent (pretul este de 15.000 Euro), fără stirea soției? Adică atunci când merg la notar, să nu am nevoie de semnătura soției. In aceeasi ordine de idei, pot cumpăra un garaj, teren arabil sau pentru construcții, fara a o implică pe soție? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
de procurat, puteți procura orice, situația este că, în orice caz o să fiți ambii proprietari, astfel la vînzare o să fie necesar acordul soției deoarece bunul a fost dobîndit în timpul căsătoriei, sunt excepții, dar de regulă acestea sunt strîns legate de litigii în instanța de judecată.
Ca soției să... mai detaliat nu îii revină nimic, urmează să fie încheiat un contract matrimonial, alt fel, nu prea aveți soluții.

5 ianuarie 2022