Cumpărarea cotei-părți din imobil

2 februarie 2024 4

Bună ziua. După divorț am decis pe cale amiabilă să cumpăr cota-parte a soțului. Am încheiat contract de vânzare-cumpărare și am stabilit cotele părți. Soțul mai poate pretinde la vreo parte din casa după ce i-am cumpărat cota?

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna Daria, nu. DVS o să dețineți de documentul principal, de contractul de vânzare-cumpărare a cotei părți.

2 februarie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Daria, bună ziua!

În cazul desfacerii căsătoriei și partajării bunurilor proprietate comună soluția juridică corectă este încheierea unui contract de partaj, prin care părțile stabilesc care sunt cotele părți ale fiecăruia și convin că modalitatea de partaj este ca unul dintre soți cumpără de la celălalt cota care îi aparține acestuia.

Pentru... mai detaliat siguranța Dvs. aș recomanda ca fostul soț să elibereze o declarație legalizată notarial, prin care să declare că prin încheierea respectivului contract de vânzare-cumpărare soții de fapt au partajat proprietatea comună dobândită în căsătorie și el nu mai are careva pretenții față de dvs.

Cu respect,
Igor Brinișter

2 februarie 2024
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Sper că ați încheiat la notar contractul de vânzare-cumpărare și l-ați înregistrat la ASP, altfel nu s-a transmis dreptul de proprietate.

2 februarie 2024