Cumpărarea de la fostul soț a cotei-părți din imobil

14 ianuarie 2024 3

Bună ziua. Este posibil să achiziționez prin contract de vânzare-cumpărare de la fostul soț jumătate din casă, fără să fi făcut partajul?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Daria, da desigur sunteți în drept să aciziționați prin contract de vânzare-cumpârare de la ex. soți.

14 ianuarie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Daria, buna ziua,

In cazul in care nu ati partajat proprietatea, iar casa a fost dobândită in casatorie urmeaza sa incheiati un contract de partaj autentificat notarial.

Prin contractul de partaj sotii stabilesc cotale parti daca acestea nu sunt stabilite si convin cui ii ramane bune avane in vedere desfacerea casatoriei.

Astfel, in... mai detaliat contract se va menționa ca sotul care dobandete sumatatea celuilalti sot ii achita acestuoa contravaloarea partii respective.

Nu trebuie sa incheiati contract de vânzare-cumpărare, ci contract de partaj!

Cu respect,
Igor Brinișter

14 ianuarie 2024