Cumpărarea și darea in explorare a unei consctructii

25 noiembrie 2020 164

Buna ziua. Doresc sa cumpăr o casa care nu e data in explorare, e la etapa de varianta albă. Toate comunicatiile sunt aduse pana la poarta, iar in cazul energiei electrice a fost deja instalat contorul. E posibil sa dau in exploatare imobilul la acest nivel de completare? De ce acte am nevoie pentru aceasta?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru inceput verificați documentația tehnică si existența autorizației de construire, contrar probleme.
Pentru darea in exploarare se face proces verbal cu semnarea persoanelor cu funcții de raspundere si șef santier.

4 decembrie 2020