Cumpararea unei camere dintr-un apartament

20 aprilie 2018 43

Buna ziua. Spuneti-mi va rog: vreau sa procur o camera din apartamentul vecinei. Mentionez ca imi datoreaza o suma de bani si ea doreste sa-mi vinda o camera din apartamentul ei. Care este procedura si taxele aferente? Cum ulterior sa procedez cu serviciile comunale?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Viorica,
Forma actului juridic ce are ca obiect înstrăinarea bunurilor imobile sau a cotei părți din bunul imobil trebuie să fie autentică, ce presupune că trebuie să vă adresați la un notar.
Notarul o să vă informeze despre toate actele necesare și care sunt costurile.

Referitor la cheltuielile pentru deservirea blocului trebuie... mai detaliat să vădeți dacă e posibil de partajat bunul în natură, DAR bănuiesc că nu este posibil.
În asemenea caz, ați putea încheia un acord prin care stabiliți modul de repartizare a cheltuielilor de întreținere a bunului imobil, precum și cheltuielile pentru serviciile comunale consumate.

20 aprilie 2018