Cumpararea unui apartament

5 iunie 2020 89

Buna ziua!Vrem sa cumparam un apartament printr-o agentie imobiliara. Am dat un avans si cand colo la notar am constatat ca in extrasul privind bunul imobil este notat ca apartamentul are datorii. Ce putem sa facem? Agentia a spus ca rezolva cu stapanul azi in privinta datoriei.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In cazul dat, daca nu se soluționează situația si apartamentul nu este eliberat de careva grevari sau note, puteți refuza si va indemn sa o faceți, in acest sens de catre agentie ne fiind executate obligatiile in sensul declarat, astfel si avandul poate fi solicitat spre restituire.
La sigur ca cu... mai detaliat agenția aveti un contract de prestări servicii, acesta deasemenea urmează a fi studiat, pentru mai multe detalii.

5 iunie 2020