Cumpararea unui apartament

2 iunie 2018 110

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: exista vreo problema, risc in procurarea unui apartament de la o familie cu copil minor? Mentionez ca apartamentul a fost obtinut prin donatie de catre stapan (tatal copilului l-a primit de la mama sa). Acum familia se afla in Italia. Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Diana,
Odată ce bunul imobil a fost dobândit in baza unui contract de donație și aparține unei persoane ajunse la majorat, care se află în plenitudinea gândirii tuturor facultăților mintale, și dacă acesta este proprietarul unic al bunului, atunci acesta poate dispune, folosi și poseda bunul după cum dorește acesta.
Dacă... mai detaliat copilul nu deține vreo cotă parte din bun, atunci nu are dreptul de proprietate asupra bunului.

3 iunie 2018