Cumpărarea unui apartament în care 3 persoane au viză de reședință

8 ianuarie 2022 62

Buna ziua. Vreau să cumpăr un apartament, dar în apartamentul în cauză au viză de reședință stăpâna apartamentului și 2 copii de-ai ei (unul minor). Stăpână este plecată peste hotare și mama ei are procură pentru a vinde imobilul. Pot cumpara apartamentul, dacă sunt domiciliate persoanele menționate? Cum pot sa cumpăr apartamentul fără riscuri? Stăpână imi zice ca vine la vară și se scot de la domiciliu. Eu nu sunt de acord. Ce pot face? De apartament am nevoie urgent.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Aurelia, eu te înțeleg, că ai nevoie de apartament, dar eu te orientez o să fie riscuri. În primul rând cu copilul minor. Vânzătorul trebuie să facă rost de un acord de la organul de tutelă, că nu sunt încălcate drepturile copilului o să fie probleme și cu restul... mai detaliat participanți cu viza. Aurelia. caută alt apartament, altfel ai să dai cu oiștea în gard.

10 ianuarie 2022