Cumpărarea unui apartament într-un bloc care nu este dat în exploatare

24 octombrie 2021 172

Buna ziua! Vreau să cumpăr un apartament într-un bloc care va fi dat în exploatare peste 2 luni. Apartamentul aparține unei persoane fizice care are contract de vânzare-cumpărare cu firma de construcție și certificat de la cadastru. Cât e de sigură aceasta tranzacție și dacă mai e nevoie de verificat ceva acte. Mulțumesc:

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Această tranzacție este destul de sigură dacă actele sunt în regulă. Cu siguranță există anumite riscuri, dar, în acest sens urmează să consultați un jurist/avocat care va analiza toate documentele, inclusiv situația juridică a blocului.

26 octombrie 2021