Cumpărarea unui imobil în proprietate pe cote-părți

7 noiembrie 2023 5

Bună ziua. Împreună cu prietenul meu (nu suntem căsătoriți) dorim să cumpărăm un apartament, în care eu să dețin 40 % din valoarea imobilului, iar el - 60%. Putem cumpăra un apartament în proprietate pe cote-părți, dacă nu suntem căsătoriți? Mulțumesc!

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua,
Desigur ca dvs. puteti sa prourati un bun in care sa detineti cote parti diferite. Important sa spuneti aceasta notarului care urmeaza sa intocmeasca contractul.

8 noiembrie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Da desigur că puteți, va trebui să dovediți fiecare proviența banilor, raportînd la procetnul din suma achiziționării bunului imobil. Notarul va indica 2 Cumpărători, unul cu 40%, altul cu 60%, fiecare va avea exemplarul său de Contract. Apoi la ASP, Cadastru să înregistrați fiecare Contractul său. Pentru suport și... mai detaliat ajutor juridic în perfectarea, verificarea și procedura notarială puteți apela la nr. de telefon 069049267

8 noiembrie 2023