Cumpararea unui imobil in timpul casatoriei

4 noiembrie 2019 69

Buna ziua! Mama mea se afla peste hotare de mai bine de 10 ani si vrea sa-si cumpere o casa la tara. Ea este casatorita cu un cetatian israelean si casatoria lor este inregistrata si in MD. Casa va fi cumparata prin procura. El nu vrea ca aceasta casa sa fie inscrisa si dupa el. 1) Cum poate mama sa inregistreze bunul imobil doar dupa ea? 2) Poate exista vreun document in care el sa declare ca refuza si nu va avea vreo problema in caz de divort sau alte situatii? 3) Pot eu ca fiica sa cumpar casa pe mine fiind casatorita si apoi cu sotul sa o facem donatie mamei? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

În acest caz soții trebuie mai întâi să încheie un contract matrimonial prin care stabilesc regimul matrimonial al bunurilor dobândite în căsătorie. Acest tip de contract se autentifică notarial sub sancțiunea nulității absolute.
Abia după ce soții încheie un asemenea contract, mama ar putea să cumpere bunul imobil fără riscul... mai detaliat ca în viitor actualul ei soț să pretindă la o cotă parte din imobil.
Chiar dacă legea permite încheierea și înregistrarea contractului doar de către unul dintre soți, oricum se consideră că bunul constituie proprietate comună în devălmășie.

5 noiembrie 2019