Cumpararea unui spatiu comercial

4 mai 2020 38

La ce trebuie sa atrag atentia din punct de vedere juridic la cumpararea unui spatiu comercial?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Aliona,

Să atrageți atenția la informația din Cadastru, dacă nu există sechestre sau interdicții pe acest bun. la fel, să verificați dacă nu este pus în gaj.

Să verificați actele de proprietate a vânzătorului. Dacă e persoană juridică să verificați dacă persoana are împuterniciri de a negocia și încheia... mai detaliat contractul de vânzare.

Să verificați dacă spațiul comercial corespunde cu tipul activității pe care doriți să o desfășurați.

5 mai 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Un alt aspect important este să atrageți atenția dacă proprietarul nu are datorii la furnizorii de energie electrică, gaze etc pentru a evita situația în care va puteți trezi cu deconectări și pretenții de achitare a datoriilor.

5 mai 2020