Cumparatorii imobilului nu mi-au platit niciun ban din pretul convenit

12 iulie 2023 3

Buna ziua. Am cumparatori la casa, deja s-au mutat in casa de 5 luni, au început reparatia. Deoarece nu au banii, ne-am inteles sa achite cate putin. Pana acum nu au achitat nimic. Nu avem niciun act incheiat la notar. La ce pot sa ma astept, ce riscuri sunt? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Riscul este mare. Va este necesar o consultatie juridica, puteti apela la nr. de contact 069049267

12 iulie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dumneavoastră ca proprietar aveți dreptul de a solicita de la potențialii cumpărători să încheiați un contract de vânzare-cumpărare în care să specificați prețul și modul de achitare a acestuia.
În cazul cînd cumpărătorii refuză să încheie contractul și să achite, vă puteți adresa în judecată pentru a-i evacua din... mai detaliat casa dumneavoastră și de a vă revindeca posesia casei.
Articolul 581. Acțiunea în revendicare

(1) Proprietarul unui bun are dreptul de a i se recunoaște dreptul de proprietate și de a obține sau recupera posesia sa de la oricare persoană care îl stăpînește de fapt, cu excepția cazului în care acea persoană are un drept de a poseda bunul, în sensul art. 484 alin. (3), opozabil proprietarului.

12 iulie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Ce ați indicat în contract referitor la achitarea prețului? Este foarte important

14 iulie 2023