Cumpărătorul poate achita imediat doar jumătate din prețul automobilului

30 aprilie 2023 20

Bună ziua! Vreau să vând un automobil, dar cumpărătorul poate achita acum doar jumătate din prețul convenit, iar vealaltă - doar peste 6 luni. Trebuie să-i fac procură ca să-și poată perfecta actele doar după ce achită integral prețul, sau cum e corect? Acum e suficient să-i dau o recipisă care să confirme că a achitat jumătate din preț?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Trebuie de încheiat contract de vânzare-cumpărare în care o să indicați toate cele descrise cît se achită ca prima tranșă, cînd și cît se va achita în a doua tranșă. Cînd se transmite dreptul de proprietate, după prima sau după a doua tranșă de achitare.

1 mai 2023