Cumularea anilor (vechimii in munca) la calcularea pensiei

14 decembrie 2023 3

Buna ziua. Tatal meu urmeaza sa atinga varsta de pensionare in ianuarie 2024. Dupa ce a activat in Moldova o perioada, a plecat in Italia, acolo acumuland la moment un stagiu de munca de aproximativ 13 ani. Din cate cunoastem, acordurile in domeniul securitatii sociale semnate de R. Moldova si Italia inca nu sunt functionale, dar este posibila cumularea anilor de munca in MD cu cei din IT. Care acte doveditoare a vechimii in munca (internationale) trebuie prezentate la CNAS in situatia descrisa?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ecaterina, ceia că tata DVS a lucrat în Italia, nu s-au alocat bani în fondul social și CNAS-l n-o să poată să-i socotată și anii lucrați în altă țară. Dacă o să fie semnate Convenția juridică cu Italia și v-a fi prevăzut așa ceva poate să fie socotiți, dar... mai detaliat până când nu.

16 decembrie 2023