Cumularea functiei

12 ianuarie 2020 110

Bună ziua. Cât timp e posibil de cumulat o funcție publica? Odată la cât timp angajatorul trebuie să organizeze concursul pentru funcția publică vacantă? Este un drept/obligație a angajatorului de a organiza concursul? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Dumitrița.

Vedeți această hotărâre: legis.md/cautare/getResults?doc_id=115403&lang=ro#

În special, atrageți atenția la:
a) Regulamentul cu privire la ocuparea funcţiei publice prin concurs (Anexa nr. 1);
b) Regulile privind desfăşurarea muncii prin cumul a funcţionarului public (Anexa nr. 4).

Totodată, vedeți și această lege, în special art. 29: legis.md/cautare/getResults?doc_id=120077&lang=ro#

3 iulie 2020