Curatarea cazierului juridic

28 martie 2017 532

A fost incalcată legea, persoana a stat închisă în penetenciar, si-a ispăsit pedeapsa. Acum doreste sa depuna actele pentru cetatenie..., dar are inscris in cazier... Care e procedura de curatare a cazierului? Pedeapsa a fost ispăsita înca in 2012.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Natalia.

Conform pct.21 din Instrucțiunea privind ordinea de eliberare a cazierelor judiciare, cazierelor contravenţionale şi altor certificate de către Serviciul tehnologii informaţionale din subordinea Ministerului Afacerilor Interne, persoanei fizice care este înscrisă în Registrul informaţiei criminalistice şi criminologice al Republicii Moldova, i se eliberează certificat de cazier detaliat... mai detaliat în formatul A4 cu următorul text: „În privinţa persoanei identificate prin IDNP __________, în Registrul informaţiei criminalistice şi criminologice al Republicii Moldova este înscrisă următoarea informaţie cu caracter criminogen: se indică întreaga informaţie din RICC”.

Cazierul va fi ”curat” numai atunci cînd conform art.111 al Codului Penal al Republicii Moldova antecedentul penal va fi stins.

Mai jos extras din Codul Penal :
Articolul 111. Stingerea antecedentelor penale
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
a) liberate de pedeapsă penală;
b) liberate, potrivit actului de amnistie, de răspunderea penală;
c) liberate, potrivit actului de amnistie sau graţiere, de executarea pedepsei pronunţate prin sentinţa de condamnare;
d) condamnate cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei dacă, în termenul de probă, condamnarea cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu a fost anulată;
e) condamnate la o pedeapsă mai blîndă decît închisoarea – după executarea pedepsei;
f)- exclusă
g) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei;
h) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave – dacă au expirat 6 ani după executarea pedepsei;
i) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave – dacă au expirat 8 ani după executarea pedepsei;
j) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave – dacă au expirat 10 ani după executarea pedepsei.
(2) Dacă condamnatul, în modul stabilit de lege, a fost liberat înainte de termen de executarea pedepsei sau partea neexecutată a pedepsei i-a fost înlocuită cu o pedeapsă mai blîndă, termenul stingerii antecedentelor penale se calculează pornindu-se de la termenul real al pedepsei executate, din momentul liberării de executarea pedepsei principale şi complementare.
(3) Stingerea antecedentelor penale anulează toate incapacităţile şi decăderile din drepturi legate de antecedentele penale.

28 martie 2017
Andrei Himen
  • Student

Buna seara,ce fapta a fost savirsta?

28 martie 2017