Curățirea cazierului judiciar

11 iunie 2024 3

Bună ziua. Anul trecut, când aveam 17 ani, am provocat un accident rutier cu un vehicul neînmatriculat. În rezultatul acelui accident, un pasager s-a ales cu fractură de claviculă. Acum vreau să-mi fac cetățenie română și am nevoie de cazier judiciar curat. Cum îl pot obține?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Vlad, dă doamne să obții un cazier juridic curat, dar n-a să obții, poliiștii de la Cazier fac abuzuri și ei caută bani, adică fac rost de banim, de mulți bani. Dă Doamne să ai succese.

12 iunie 2024
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Trebuie de analizat detaliat situația dumneavoastră.
În dependență de circumstanțe s-ar putea de înaintat în judecată o cerere de reabilitare care dacă va fi admisă va permite obținerea cazierului curat.
Potrivit art.112 alin (2) Cod penal, Reabilitarea anulează toate incapacităţile şi decăderile din drepturi legate de antecedentele penale.

13 iunie 2024
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, o să faci rost de o încheiere, dar cie de la Cazier o să refuze să îndeplinească cerințele legii, nu sunt bani ( mită ) nu-i hotărârea din partea lor, ce spui ?

13 iunie 2024
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Codul administrativ prevede un remediu ca acțiunea în realizare. Se poate de făcut uz de acest instrument.
Articolul 206. Felurile acțiunilor în contencios administrativ

(1) O acțiune în contencios administrativ poate fi depusă pentru:

c) impunerea la acțiune, la tolerare a acțiunii sau la inacțiune (acțiune în realizare);

13 iunie 2024