Custodia copilului

26 aprilie 2018 33

Buna ziua. Sunt la grad de invaliditate doi de aproape cinci ani si am fetita de patru ani. Sotul m-a dat in judecata ca sa-mi ia fetita pe baza ca nu am grija de ea, cu toate ca e bine ingrijita si frecventeaza gradinita. Ce sanse are sa castige el custodia, daca eu nu sunt angajata legal in cimpul muncii? Mai ales ca noi inca suntem casatoriti, dar nu locuim impreuna. El lucreaza peste hotare pe contract si vine in Moldova o data pe an, cu toate ca anul acesta este ultimul in care poate sa mearga la munca peste hotare.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Marina,

Se vor lua în considerație interesele copilului acestea fiind supreme, totodată, va fi antrenată autoritatea tutelară unde va analiza condițiile de trai ale părinților și altele pentru dezvoltarea normală a copilului, astfel, dacă dvs aveți un loc de trai stabil, salariu care va permite întreținerea acestuia plus la... mai detaliat toate că ambii părinți sunt obligați de a întreține copilul minor aveți șanse mari să păstrați custodia acestuia.

27 aprilie 2018