Custodia copilului

25 iulie 2017 375

Locuiesc legal in Italia cu fiul meu de 9 ani, am custodia fiului dupa divort din anul 2012. Ex-sotul locueste in italia, in 2017 a cerut custodia fiului in R. Moldova. Eu lucrez, copilul se duce la scoala in Italia. Ce se intimpla daca nu ma prezint la proces? Pot sa cer transferul procesului in Italia? Conventia Aja spune ca daca minorul e stelegal de multi ani intr-un stat, atunci procesul trebuie inaintat in tara di resedinta a minorului. E valabil procesul in Moldova ?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Andrea,
Sigur Dvs. trebuie sa va prezentati sau sa delegati pe cineva sa o faca pentru Dvs. Eventual daca aveti divort si custodie stabilita deja procesul din Moldova nu are sens, dar Judecatorul nu are de unde cunoaste despre aceste detalii daca Dvs. nu va prezentati sa aratati... mai detaliat probe in sensul respingerii actiunii.

25 iulie 2017
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Este important de menționat că hotărârea instanței judecătorești privind determinarea locului de trai al copilului poate fi modificată la cererea oricărui dintre părinți. Dacă părintele care locuiește separate își îmbunătățește condițiile de trai și manifestă o grijă mai activă față de creșterea și educația copilului, el se poate adresa în... mai detaliat instanța judecătorească cu o cerere despre transmiterea copilului lui. Schimbarea hotărârii instanței judecătorești este posibilă, deoarece ambii părinți au aceleași drepturi și obligații față de copii, indifferent de faptul dacă locuiesc împreună sau separat de copil. Schimbarea locului de trai al copilului de la un părinte la celălalt se va face numai respectând interesele copilului, iar dacă acesta a împlinit vârsta de 10 ani, se va ține cont și de opinia lui. La examinarea cauzei va fi atrasă și autoritatea tutelară, care trebuie să-ți exprime opinia privind interesul copilului reieșind din studierea condițiilor de trai, a personalității și posibilității educației părinților.
În lipsa domiciliului comun al părinților și copiilor, drepturile și obligațiile acestora sunt reglementate de legislația statului al cărui cetățean este copilul. În ceea ce privește locul desfășurării procesului, Codul Familiei nu indică legea care guvernează raporturile dintre părinți și copii în cazul când ei nu au domiciliul comun și copilul locuiește în alt stat decât cel al cărui cetățean el este. Acest moment este reglemenata de tratatele bilaterale sau multilaterale la care Republica Moldova este parte. Cu toate acestea între Republica Moldova și Republica Italiană nu există un tratat bilateral care să reglementeze acest aspect.

16 decembrie 2017