Custodia copilului

20 iulie 2024 0

Bună ziua! După divorț, domiciliul copilul a fost stabilit cu mama (în anul 2015). Tatăl nu a văzut copilul de la vârstă de 2 ani (are deja 12 ani), nu este obligat să achite pensie de întreținere a copilului și nici nu participa în niciun fel la întreținerea lui. Tatăl este plecat din RM și e dispărut, nu îl putem găsi nicăieri. Întrebare e cum pot perfecta pașaportul copilului în acest caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pentru perfectarea pașaportului nu e necesar acordul tatălui. Merge mama cu copilul la ASP cu actele de identitate /certificatul de naştere a copilului şi i se perfectează paşaport.

22 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Elena, e de dorit să faceți un denunți la poliție, ca timp de o lună să fie petrecute investigații operative cu stabilirea locul aflării. În caz de ne stabiire, DVS o să aveți dreptul să schimbați fanilia și să-l recunoașteți tată, care și-a pierdut dreptul la copil.

22 iulie 2024