Custodie

29 februarie 2024 3

Buna ziua. Fratele meu in varsta de 14 ani a revenit de peste hotare si l-am luat in grija mea. La scoala au spus ca trebuie sa fac custodie. Problema este ca tatal copilului refuza sa dea acordul si am acordul doar din partea mamei. Cum sa procedez in acest caz?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ana, adică tu să-i organizezi o pază. Nu Ana, tu poți să devii curatel la vârsta de 14 ani până la 18 ani. Eu îți public din Codul familiei, ce înseamnă curatelă, aicea acordul tatălui nu trebuie, te edresezi la Organul de tutelî și curayelă din localitatea, unde... mai detaliat trăețte copilul și vor soluționa problema dată, o explicașie mai detailiat, poți apela la viberul de pe telfonul +37368669950.

1 martie 2024