Daca am amenda pot sa ies din tara?

31 iulie 2017 285

Spuneți-mi, va rog, daca am amenda prin judecată, pot sa ies pe citeva zile din tara?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Atâta timp cât nu va fost aplicată interdicția de a părăsi țara de către instanța de judecată nu aveți nici un impediment asupra dreptului la libera circulație.

31 iulie 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Cu siguranță puteți ieși din țară pentru câteva zile, pentru că există termene de prescripție pentru executarea hotârărilor/deciziilor de aplicare a sancțiunilor contravenționale și pentru executarea sentințelor de condamnare (1 an în primul caz și cel puțin 2 ani în cel de-al doilea caz de la data rămânerii definitive... mai detaliat a actelor decizionale de aplicare a sancțiunii/pedepsei).

Dar, de exemplu, dacă vi s-a aplicat amendă contravențională, aveți posibilitatea achitării doar a unei jumătăți din suma totală, dacă o faceți în primele 72 de ore după aplicare.

Mai există și posibilitatea că ați fost sancționat cu amendă judiciară în cadrul procesului penal, dar și aceasta poate fi achitată până la finalizarea procesului penal.

Succese!

31 iulie 2017