Dacă am credit, ii posibil sa ies din tara ?

17 iulie 2017 3251

Am un credit, de la Iute Credit și vreau să știu dacă pot sa ies din tara.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresati-va la politia de frontiera pentru informatii cu privire la prezenta sau lipsa interdictiilor!
border.gov.md
totodata daca a-ti achitat creditul la timp nu vad care ar fi temeiul aplicarii interdictiilor

17 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Faptul ca aveti credite, sau chiar datorii la rambursarea acestora - nu constituie un temei pentru limitarea dreptului la iesirea din tara (libera circulatie). Doar instanta de judecata poate aplica asemenea interdictii, si asta poate avea loc doar daca creditorul v-a dat anterior in judecata pentru recuperarea datoriilor, a cistigat,... mai detaliat a depus la executare silita, execuorul a intreprins TOATE masurile posibile ca sa incaseze datoria (din salariu, din vinderea bunurilor, etc.), si doar dupa asta executorul poate cere instantei sa aplice asa interdictie. Deci este o masura exceptionala si aplicabila ca ultim instrument pentru recuperarea datoriilor.
Dreptul la libera circulatie este un drept fundamental, care deriva din dreptul la libertate. Este o chestiune grava si serioasa daca s-ar admite limitarea acestui drept pentru simplul fapt al existentei datoriilor.
Succes!

18 iulie 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat

la 10 mai 2017 Curtea Constituţională a declarat neconstituţional textul „Interdicţia privind eliberarea documentelor de stare civilă, a actelor de identitate sau a permiselor de conducere se aplică exclusiv de către instanţa de judecată;" din articolul 22 alin. (1) lit. v) din Codul de executare al Republicii Moldova nr. 443-XV... mai detaliat din 24 decembrie 2004. Vedeti aici: http://www.constcourt.md/libview.php?l=ro&idc=7&id=1009&t=/Media/Noutati/Interdictia-eliberarii-documentelor-de-stare-civila-a-actelor-de-identitate-sau-a-permiselor-de-conducere-debitorului-neconstitutionala/

18 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

x) să solicite instanţei judecătoreşti, la cererea creditorului, aplicarea faţă de debitor a interdicţiei de a părăsi ţara în cazul în care plecarea acestuia ar face imposibilă sau dificilă executarea hotărîrii judecătoreşti;
Astfel daca persoana detine pasaport interdictia este aplicabila !

18 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Potrivit Curtii Constitutionale, neconstitutionalitate face referire la actiunile executorului judecatoresc, astfel interzicindui sa faca cereri catre Registru pentru a nu elibera careva acte debitorului ce tine de libera circulatie.

18 iulie 2017