Daca am credit neachitat, pot sa-mi fac pasaport biometric?

17 ianuarie 2019 306

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: am credit neachitat, a avut loc o sedinta de judecata. Vreau acum sa plec sa lucrez peste hotare ca sa pot achita. O sa pot sa fac pasaport biometric sau nu o sa mi-l elibereze?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Aveți posibilitatea de a vă perfecta pașaportul biometric fără probleme.
Sigur, in cazul în care se va emite hotărârea de încasare, ulterior, prin intermediul executoeului jurecătoresc vor fi aplicate măsuri de constrângere precum sechestre și blocări de conturi, ajungînd chiar pînă la interdicția de a părăsi țara.
Daca nu vor fi... mai detaliat efectuate plata datoriei, este posibil scoaterea la licitație și vînzare a bunurilor ce vă aparțin.
Sigur, la etapa actuală, ar fi binevenit de a încheia o tranzacție de împacare cu creditorul, unde să fie prevăzute termene și condiții de plată, pentru ca hotărîrea sa nu fie transmisă către executor, fapt ce va demara noi cheltuieli.

18 ianuarie 2019