Daca am datorie pe caldura, iar dosarul este deja dat in judecata, voi putea iesi din tara dupa ce se face judecata?

11 iulie 2019 119

Este sau nu posibila iesirea din tara dupa judecata, chiar daca datoria nu este inca achitata ?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
ieșirea este posibilă indiferent de etapa la care se află examinarea dosarului, atît timp cît nu a fost dispusă drept măsură de asigurare.
Interdicția de a părăsi țara se aplică prin intermediu executorului judecătoresc, la demersulacestuia, pe perioadă de 6 luni, și se menține în registrul Poliției de frontieră,... mai detaliat în acest sens puteți obșine informație de la ultimii dacă există asemenea interdicție aplicată.

11 iulie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dna Irina,
Dvs puteți ieși de pe teritoriul Republicii Moldova atât timp cât instanța de judecată nu v-a aplicat interdicția de a părăsi țara. Dispunerea aplicării unei asemenea măsuri de asigurare în cadrul procedurii de executare are loc doar la demersul executorului judecătoresc în procedura căruia se află spre... mai detaliat executare documentul executoriu privind încasarea sumei în beneficiul creditorului.
Astfel, instanța trebuie să vă citeze mai întâi.

Succes.

11 iulie 2019