Daca am inregistrat un strain in apartament si el nu vrea sa plece, ce ma fac?

10 februarie 2018 54

Acum 1 an în urmă am înregistrat un tânăr la mine la apartament, o lună mai târziu acest tînăr și-a înregistrat căsătoria cu o domnișoară, apoi la ei s-a născut un copil. Căsătoria lor a fost înregistrată în orașul Soroca, dar ambii recent erau puși la reședință în sat la ei. Acum eu de 2 luni îi zic tânărului să meargă să se ia de la mine de la reședință, dar mă tot amână de pe o zi pe alta. Acum am înțeles că vor să-i facă buletin copilului lor care în luna mai va împlini 1 anișor. Spunet-mi,i va rog, ce riscuri mă așteaptă, dacă el nu se ia de la mine și dacă aș putea eu singură să-l dezic de drepturi? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună,
Dvs va puteți adresa la biroul de Documentare și Evidență a Populației de pe sector și să solicitați radierea acestuia. Trebuie să vă prezentați cu buletinul de identitate și dovada ca sunteți proprietar al bunului imobil.
Nu este necesar acordul sau prezența acestei persoane.

10 februarie 2018

Noi cu tinarul am fost doar la oficiul de pasapoarte, la cadastru nu am ajuns. Inseamna ca d-lui nu va putea sa isi inregistreze copilul sau la mine, chiar daca va dori?
Si este stipult asa ceva expres in lege?

11 februarie 2018