Dacă am interdicție in toată Europa, pot primi cetatenie Româna?

13 octombrie 2019 419

Am depus actele in aprilie 2018. Si acum am primit interdicție in toată Europa. Va încurcă la redobândirea cetățeniei române

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Interdicția aplicată nu ar trebuie sa va afecteze dreptul de redobândire a cetățeniei române, cu condiția să nu fi săvârșit vreo infracțiune îndreptată împotriva Statului Român si interdicția sa fie aplicată de către acest stat.
In asemenea circumstanțe jurământul ai perfectarea tuturor actelor va avea loc la/prin intermediul Consulatului Român.

15 octombrie 2019