Daca am semnat un contract de munca, in care nu era indicat salariul, la ce ma pot astepta de la angajator?

16 decembrie 2019 79

In contractul de munca este indicata amenda in cazul in care demisionez mai devreme de termenul indicat, dar in acelasi in contract nu este scris nimic despre salariu. Aceasta este o greseala din partea lor?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Aceasta este o ilegalitate din partea lor, nu greseala.
Salariul trebuie sa fie indicat, obligatoriu.
Amenzi nu pot fi aplicate de angajator pentru cazul in care demisionezi.
Este o simpla sperietoare si un contract nul.
Este riscant sa lucrezi in baza unui asemenea contract.
Trebuie sa iti cunosti drepturile, cel putin... mai detaliat la nivel minim, si sa iti dai seama ca astfel de contracte care prevad amenzi si nu indica salariul - sunt ilegale.
Citeste ce semnezi.
Nu avea prejudecata ca angajatorul, banca, sau oricine altcineva poate aplica amenzi sau te poate impune la ceva.
In tara asta exista legi, si nimeni nu poate depasi cadrul legal. Amenzi aplica doar agentii constatatori (politia) si instanta de judecata si alte autoritati specializate.
Angajatorii, bancile, organizatiile de microfinantare de unde iai credite, colectori si altii asemenea - nu sunt zei, si nu au competente de a te amenda pentru ca demisionezi, sau de exemplu, pentru ca nu intorci creditul.

16 decembrie 2019