Daca am stabilita o judecata, pot sa ies din tara?

25 august 2017 84

Buna ziua! Cum pot afla daca pot sau nu sa ies sin tara, daca am stabilita o judecata, dar nu pot sa ma prezint. In acest caz, pot iesi din tara?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună seara.
detalii pe border.gov.md.
Numai bine!!!

25 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Judecată poate să de petreacă în lipsa dvs dacă părțile vor fi de acord, iar dvs anunțați instanța despre imposibilitate prezentării și acordul de a se examina în lipsă.

Puteți cere amânarea acesteia pentru o altă dată posibilă motivând de ce nu vă puteți prezenta la data stabilită.

26 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Există o situație în care prezența părților la proces este obligatorie.
Astfel, potrivit prevederilor art. 23 alin. (6) din Codul de Procedură Civilă al Republicii Moldova, ședinţa secretă se desfăşoară în prezenţa participanţilor la proces, iar în caz de necesitate la ea asistă de asemenea martorul, expertul, specialistul şi... mai detaliat interpretul.

Deci, dacă dosarul se examinează în ședință secretă, atunci participarea d-voastră este obligatorie.

------------------------------------------------
Un alt caz ar fi examinarea dosarului în ordine de revizuire. Astfel, potrivit prevederilor art. 452 alin. (1'), dacă instanţa care examinează cererea de revizuire consideră necesară prezenţa participanţilor la proces, aceasta dispune înştiinţarea lor.

Succese!

26 august 2017