Dacă am stat în Italia 2 ani cu paşaport biometric, am deport?

20 martie 2019 192

Bună ziua! Am stat în Italia 2 ani cu pașaportul biometric şi m-am întors în Moldova cu pasaport alb. Este vreun risc să am deport? Înapoi în Italia vreau să mă întorc cu pasaport român. Exista vreun risc sa am probleme?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul pașaportului RO, nu trebuie sa apară careva probleme deoarece sunteți identificat drept o altă persoană, astfel, interdicția ca cetățean MD nu se extinde asupra cetățenilor RO chiar de sunt aceleași persoane de fapt.

2 mai 2019