Dacă am un credit nerambursat și îmi schimb numele, pot părăsi țara?

27 septembrie 2023 3

Bună ziua. Am luat un credit și nu l-am rambursat. Pentru că suma datoriei a crescut semnificativ, nu o pot stinge integral și vreau să plec peste hotare ca să câștig suficient pentru a rambursa toată suma. Dacă îmi schimb numele, voi putea părăsi țara?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Buna Doina.
Am o întrebărică... care este scopul schimbării numelui?
Interdicții de a nu părăsi țara o aplică instanța de judecată la demersul executorul judecătoresc.
pentru mai multe detalii consultați un avocat pentru mai multe detalii
succese

28 septembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Doina, tot depinde la ce stadie se găsește cauza DVS, dacă aflați deja în viziunea executorului, ultimul e în drept să se adreseze în instanță cu un demers pentrua fi aplicată o așa interdicție de nu părăsi țara, la frontieră așa și așa datele DVS sunt deja fixate.

3 octombrie 2023